Dla rodziców
Czy jest coś ważniejszego niż zdrowe oczy Twojego dziecka?
Czy wiesz, że w zależności od tego jak dziecko widzi świat swoimi oczami, zależy jego rozwój i zdolność do nauki? Rodzice muszą być świadomi, że dziecko nie zawsze musi sobie zdawać sprawę, że jego wzrok nie jest w idealnym stanie.
Zaplanuj regularne badania wzroku Twojego dziecka
Wczesna i prawidłowa diagnostyka wykrywania wad wzroku jest bardzo ważna – pozwala zapobiec rozwojowi niedowidzenia. Dlatego też tak ważne jest dokładne badanie wzroku dziecka już od pierwszych miesięcy jego życia. Niemowlaki mają zapewnione ogólne badania oczu w szpitalu oraz podczas badań kontrolnych. Pełnozakresowe badanie wzroku powinno być wykonane przed ukończeniem 3-go roku życia, zanim dziecko pójdzie do przedszkola. W przypadku wykrycia wady wzroku badanie powinno się powtarzać co pół roku.
Wady wzroku mają ogromne znaczenie w codziennym życiu dzieci i młodzieży. Mogą mieć wpływ na ogólny rozwój psychoruchowy dziecka oraz na pogarszające się wyniki w nauce. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na dobry start dziecka rozpoczynającego naukę w szkole i jego integrację z rówieśnikami jest odpowiednia korekcja wad wzroku. Często to właśnie rodzice są pierwszymi osobami, które mogą wykryć wczesne objawy wad wzroku u dziecka.
Naucz się rozpoznawać sygnały wskazujące na potencjalną chorobę oczu i wzroku
Jeżeli zauważysz jeden z sygnałów ostrzegawczych, powinieneś udać się z dzieckiem do okulisty:
- dziecko siada zbyt blisko telewizora lub trzyma książkę zbyt blisko oczu
- dziecko unika układania puzzli, kolorowania lub prac wykonywanych z bliska
- dziecko wygina głowę lub przymyka jedno oko, żeby lepiej widzieć
- dziecko narzeka na zamazane lub podwójne widzenie, piekące lub zmęczone oczy, częste bóle głowy
- dziecko jest bardziej wrażliwe na światło niż jego rówieśnicy
- dziecko nadmiernie mruga lub przeciera oczy
- dziecko ma problemy z chwytaniem, zachowaniem równowagi oraz innymi czynnościami wymagającymi koordynacji oczu i rąk.
Wady wzroku dzieci
Wraz z rozwojem cywilizacji obserwuje się wzrost problemów ze wzrokiem u dzieci. W przeważającej większości są to takie wady jak: nadwzroczność lub krótkowzroczność. Krótkowzroczność pojawia się zwykle w okresie nauki szkolnej, kiedy to po raz pierwszy oko systematycznie pracuje na bliskie odległości. Mięśnie oka podczas kilku godzin spędzonych w szkole nad książkami i zeszytami są tak zmęczone jak inne mięśnie po ciężkim treningu siłowym. Jednak w przeciwieństwie do tych mięśni oko nie odpoczywa – po szkole dziecko odrabia lekcje, a później spędza jeszcze czas przed komputerem i telewizorem. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę z zagrożeń dla wzroku dzieci i odpowiednio temu przeciwdziałać – po godzinie pracy, czy zabawy przy komputerze dzieciom powinno się zrobić przerwę i w tym czasie ich oczy powinny odpocząć. Ważna jest również prawidłowa pozycja ciała, odległość oczu od ekranu czy książki oraz odpowiednie oświetlenie – światło rozproszone w całym pokoju i skupione w miejscu pracy.
U małych dzieci częstym przypadkiem jest zez. Nieleczony zez prowadzi do niedowidzenia, dlatego tak ważne jest jego wczesne zdiagnozowanie. Parametry obuocznego widzenia kształtują się do około 6 roku życia, dlatego wczesna i prawidłowa korekcja zeza daje szanse na jego wyleczenie.
Wybór okularów i szkieł
Po wizycie u specjalisty, jeśli Twoje dziecko potrzebuje korekcji wzroku, pozostaje już tylko wybór najlepszych okularów. Pierwszym ważnym krokiem jest wybór odpowiedniej oprawki – powinna podobać się dziecku, aby przekonać go do jej noszenia. Okulary dla dzieci są zarówno modne jak i praktyczne – mają ruchome noski, zauszniki na sprężynkach, są wykonane z plastycznych i bezpiecznych materiałów. Drugim krokiem jest wybór odpowiednich szkieł - dzieci spędzają dużo czasu w ruchu, a ich pomysłowość nie zna granic, dlatego potrzebują okularów wyposażonych w wytrzymałe, nietłukące i bezpieczne soczewki chroniące ich wrażliwe oczy, jak soczewki PNX firmy Hoya. Nie zapominajmy również o odpowiedniej ochronie oczu dzieci przed szkodliwym promieniami słonecznymi.